Top 10: Stare książki, które chcemy ocalić od zapomnienia

Witajcie! Wiele osób na swoich blogach włączyło się w akcję Top 10. Postanowiłam także przyłączyć się do niej, ale tematy będę często wymyślała sama, lub korzystała z tych starych, gdyż chcę wybrać najciekawsze. Co tydzień spodziewajcie się nowego.

Na dobry początek zacznę od aktualnego tematu: Stare książki, które chcemy ocalić od zapomnienia!

Myślę, że jest wiele takich książek, które nadal się podobają i pomimo upływu lat zasługują na uwagę, gdyż głoszą wartości, które są aktualne i bliskie każdemu pokoleniu. Poniżej przedstawiam Wam listę wieloletnich powieści, o których moim zdaniem świat nigdy nie powinien zapomnieć.

1. Seria "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery:

- "Ania z Zielonego Wzgórza" - 1908r.
- "Ania z Avonlea" - 1909r.
- "Ania na Uniwersytecie" - 1915r.
- "Ania z Szumiących Topoli" - 1936r.
- "Wymarzony dom Ani" - 1917r.
- "Ania ze Złotego Brzegu" - 1939r.
- "Dolina Tęczy" - 1919r.
- "Rilla ze Złotego Brzegu" - 1921r.

Dodatkowo zbiory opowiadań: "Opowieści z Avonlea", "Pożegnanie z Avonlea", "Ania z Wyspy Księcia Edwarda" (rozszerzona wersja "Spełnionych marzeń", przez wielu uznawana jako dziewiąta część serii).


Gdy Maryla i Mateusz Cuthbertowie decydują się przygarnąć chłopca z sierocińca, nie maja pojęcia, ze od tej pory ich życie wypełnią niespodzianki. Zaczyna się od tego, że na Zielone Wzgórze w Avonlea przybywa nie chłopiec, lecz jedenastoletnia rudowłosa dziewczynka. Ania to osóbka o nieprzeciętnym temperamencie i wybujałej fantazji. Jej obecność wywróci życie mieszkańców Avonlea do góry nogami, a Zielone Wzgórze nigdy nie będzie takie jak dawniej.. 

To jedna z moich ulubionych serii książek, jest dla mnie bardzo ważna, mogłabym czytać ją cały czas!


2. "Przeminęło z wiatrem" - Margaret Mitchell - 1936r.

Książka - legenda, której niesłabnącą popularność przyniosła doskonała ekranizacja oraz niezapomniana postać głównej bohaterki, która nie ma sobie równych w całej historii literatury.

Rok 1861. Czas wojny secesyjnej - Ameryka przechodzi głębokie wewnętrzne przemiany, które na zawsze zmienią jej obraz. Świat Południa, wielkich plantacji, możnych panów i czarnoskórych niewolników odchodzi w zapomnienie, pochłaniany przez industrialną, nastawioną na przemysł rzeczywistość. Scarlett O'Hara, córka zamożnego plantatora bawełny z Georgii, ma zaledwie szesnaście lat, jednak jej duma, upór i energia wydają się nie znać granic. Kiedy jej ukochany Ashley Wilkes zaręcza się z inną kobietą, Melanią, dziewczyna na złość jemu i sobie wychodzi za mąż za jej brata. Jej małżeństwo nie trwa jednak długo, małżonek rychło umiera, zaś Scarlett sama musi dać sobie radę z przytłaczającą rzeczywistością. Życie południowców staje się nieustającą walką o byt. Dziewczyny nie interesuje wojna, nie interesuje jej polityka, ale to właśnie one wywrą niezatarte piętno na jej życiu... Małżeństwo dla pieniędzy, upadek dawnych wartości, wreszcie czająca się tuż obok miłość, którą tak trudno dostrzec w ciężkiej codzienności sprawiają, że Scarlett jest w gruncie rzeczy osobą nieszczęśliwą. Mądrość i wiedza o tym, co najcenniejsze, przychodzą jednak wraz z doświadczeniem. 


 3.  "Dziwne losy Jane Eyre" - Charlotte Brontë - 1847r.


Dziwne losy Jane Eyre to wiktoriańska opowieść o ubogiej guwernantce, która idąc za głosem serca, buntuje się przeciwko konwenansom i ograniczeniom narzuconym przez społeczeństwo. Jane walczy o prawo do szczęścia i miłości, choć osiągnięcie celu wydaje się niemożliwe. Charlotte Bronte ukazuje w powieści głębię ludzkich uczuć w niezwykle przenikliwy, a jednocześnie wyrazisty sposób. Jej bohaterowie nie kierują się w życiu ogólnie przyjętymi zasadami moralnymi, lecz uczuciami i emocjami.

  


4. "Jeżycjada" - Małgorzata Musierowicz

1975: Małomówny i rodzina, 1977: Szósta klepka, 1979: Kłamczucha, 1981: Kwiat kalafiora, 1981: Ida sierpniowa, 1986: Opium w rosole, 1990: Brulion Bebe B., 1992: Noelka, 1993: Pulpecja, 1993: Dziecko piątku, 1994: Nutria i Nerwus, 1996: Córka Robrojka, 1998: Imieniny, 1999: Tygrys i Róża, 2002: Kalamburka, 2004: Język Trolli, 2005: Żaba, 2006: Czarna polewka, 2008: Sprężyna, 2012: McDusia

 Poznajcie sympatyczną i interesującą rodzinę Borejków oraz ich przyjaciół! Książki są wzruszające, zabawne, tętniące młodością i życiem!

5. "Krzyżacy" - Henryk Sienkiewicz - 1900r.

Tłem historycznym Krzyżaków jest fragment historii Polski, przedstawiający konflikt jagiellońskiej Polski z zakonem krzyżackim. Przy pisaniu powieści autor korzystał z Kroniki Janka z Czarnkowa, Historii Jana Długosza, dzieł takich historyków jak Stanisław Smolka i Karol Szajnocha, niemieckich i francuskich opracowań historycznych, map, odpisów ksiąg itd. Na tle znaczących wydarzeń historycznych autor opisuje dzieje barwnych i wyrazistych postaci. Bohaterami powieści są: Jurand ze Spychowa i jego córka Danusia, a także polski rycerz Maćko i jego bratanek Zbyszko z Bogdańca. Tragiczna miłość Zbyszka i Danusi stanowi wątek melodramatyczny, a walka ze zdradzieckimi Krzyżakami miała podnosić ducha Polaków pod zaborami. Kulminacją powieści jest zwycięska bitwa pod Grunwaldem, przedstawiona jako tryumf oręża polsko-litewskiego. Przebieg bitwy Sienkiewicz odtworzył według Jana Długosza i pod wpływem obrazu Jana Matejki. Powieść opisuje wiele wydarzeń i postaci historycznych, choć nie wszystkie opisane są zgodnie z prawdą.

"Krzyżacy" to dowód na to, że lektura nie musi być nudna!

 6. "Pollyanna" (1913r.), "Pollyanna dorasta" (1915r.) - Eleanor H. Porter

Jest to historia jedenastoletniej dziewczynki, która po śmierci ojca zostaje odesłana, by mieszkać z surową i despotyczną ciotką, której boi się całe miasto. Pogodna i radosna dziewczynka jednak stopniowo to zmienia.

To powieść o tym, że zawsze należy szukać dobrych stron każdej sytuacji i cieszyć się każdą chwilą życia!


7. "Dzikuska" - Irena Zarzycka - 1927r.

Tytułowa Dzikuska to Ita Kruszyńska, zaniedbane, najmłodsze dziecko ziemianina z polskich kresów, który po śmierci żony całkowicie poświęcił się pracy. Antek, jeden z braci Ity, prosi o pomoc w ucywilizowaniu siostry Witolda Leskiego, młodego malarza znad Wisły. Pannie wcale nie podoba się ten pomysł: rzuca w belfra szyszkami, wybija mu szybę w pokoju, chlapie mu ubranie atramentem, podkłada jeża do jego łóżka, a nawet próbuje go utopić. Jednak z czasem pojawia się między nimi uczucie...


8. "Zemsta" - Aleksander Fredro - 1838r.

 "Zemsta" należy do najbardziej znanych komedii Fredry. Akcja rozgrywa się w zamku, którego dwie części zamieszkują Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek. Konflikt wybucha w momencie, kiedy Rejent zaczyna naprawiać zniszczony mur, stanowiący granicę między należącymi do nich częściami zamku. Powodem tego jest chęć przeszkodzenia w rozwoju uczucia łączącego syna Rejenta i wychowanicę Cześnika, którzy przekradają się do siebie przez dziury w murze. Klara i Wacław opracowują więc swój plan, próbując wykorzystać chęć zemsty opiekunów do realizacji własnych planów i doprowadzenia sporu do szczęśliwego końca... 

9. Baśnie

Do najbardziej znanych należą te autorstwa Braci Grimm, Andersena, czy Perraulta. Barwne postaci, odrobina magii i morał to największe zalety opowieści, które bawią i wzruszają nie tylko dzieci.10. "Pierścień i Róża" - William Makepeace Thackeray - 1855r.
Akcja toczy się w dwóch fikcyjnych państwach Paflagonii i Krymtatarii. W obu tych krająch rządzą uzurpatorzy. W pierwszym Walorozo, który zagarnął tron prawowitego następcy tronu Lulejki, a w drugim Padella, który pokonał króla Kalafiore, rządzi na jego miejscu przekonany o śmierci jego córki – prawowitej następczyni tronu. Książę Lulejko żyje beztrosko nie przejmując się brakiem korony. Jest zaręczony z piękną królewną Angeliką, córką Walorozo, o której rękę stara się także przystojny syn Padelli książę Bulbo. Nie zdaje sobie sprawy, że Angelika zawdzięcza swoją urodę magicznemu pierścieniowi, a podobnie jak Bulbo magicznej róży.


Które książki według Was powinny zostać ocalone od zapomnienia? Na jakie warto zwrócić uwagę, choć wiele osób nie słyszało o nich? Co czytały Wasze mamy, babcie? Piszcie w komentarzach. Ja chciałam jeszcze także wspomnieć o "Opowieściach z Narnii", które mają ciekawą fabułę i przede wszystkim to jedna z najpopularniejszych serii fantasty.

 źródła streszczeń: lubimyczytać.pl, wikipedia.pl


Komentarze

 1. Książki wymienione przeczytałam, część mam w prywatnej biblioteczce. Dopisałbym do tej listy: "Targowisko próżności" William Makepeace Thackeray, twórczość Karola Dickensa, Emila Zoli - "Wszystko dla pań" i "Nana".

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z Anią, Jeżycjadą oraz Jane Eyre:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ania z Zielonego Wzgórza absolutnie tak. Przeminęło z wiatrem koniecznie muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Krzyżacy? Zemsta? Przez pierwsze nie przebrnąłem, a drugie wcale mi się nie podobało ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Krzyżacy" to lektura dla wytrwałych i zainteresowanych średniowieczem, aczkolwiek jest tam wiele wątków, także o miłości. "Zemsta" zaś jest bardzo zabawna i ciekawa. No ale to przecież moje opinie ;)

   Usuń
 5. Kiedyś zaczęłam czytać "Pierścień i różę", ale odrzuciłam po kilku stronach, nawet nie pamiętam dlaczego. To było dawno, dawno. "Krzyżacy" są według mnie przykładem właśnie na to, że lektury są nudne xD Czytałam dwie strony, odkładałam i tak w kółko... Ale tymi "Dziwnymi losami Jane Eyre" to mnie zaintrygowałaś. Brzmin ciekawie^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Pierścień i róża" to właściwie baśń, szybko się ją czyta. Jeśli chodzi o "Krzyżaków" to ja po pierwszych kilkunastu stronach też miałam ochotę odłożyć ich na półkę, gdyż denerwowała mnie postać Danusi itp., jednak zmobilizowałam się i czytałam dalej. Teraz nie żałuję ;) "Dziwne losy Jane Eyre" to w ogóle intrygująca książka, gdyż jeden z głównych bohaterów skrywa wiele tajemnic...

   Usuń
 6. Z tego, co wypisałaś to przeczytałam "Anię z Zielonego Wzgórza" i kilka części, ale nie pamiętam już ile, "Przeminęło z Wiatrem", które swoją drogą bardzo lubię. "Krzyżacy" - ale nie przeczytałam do końca, przez Bitwą pod Grunwaldem skończyłam, bo chyba już ją wtedy przerobiliśmy, a mnie się nie chciało czytać dalej. "Zemsty" nie pamiętam dokładnie, ale do dziś uwielbiam cytować jeden fragment: "Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba" :) No i baśnie...
  Z resztą nie miałam kontaktu. Jednak zamiast "Krzyżaków", ja w tym rankingu umieściłabym "Quo Vadis" - moim zdaniem najlepsza powieść Sienkiewicza, przynajmniej z tych, których czytałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ten cytat jest świetny. Co do "Quo Vadis" - możliwe, ale jeszcze nie miałam okazji przeczytać.

   Usuń
 7. "Ania z Zielonego Wzgórza" jak najbardziej :D
  Zapraszam na mojego bloga dotyczącego właśnie rudowłosej bohaterki, Ani Shirley. :)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli dodasz chociaż krótki komentarz :) Jeśli chcesz - zostaw adres swojego bloga, a na pewno go odwiedzę ;)

Obserwatorzy


Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Popularne posty z tego bloga

"Moja Jane Eyre" Cynthia Hand, Jodi Meadows, Brodi Ashton

"Gra o Ferrin" i "Powrót do Ferrinu" Katarzyna Michalak

Urodziny i konkurs!