"Krucjata" Philippa Gregory

TYTUŁ: KRUCJATA
SERIA: ZAKON CIEMNOŚCI #2
AUTOR: PHILIPPA GREGORY
WYDAWNICTWO: EGMONT
DATA WYDANIA: 2014
LICZBA STRON: 295
MOJA OCENA: 8/10

Pierwsza część "Zakonu Ciemności" wbrew wielu negatywnym opiniom, podobała mi się, więc niedługo potem sięgnęłam po "Krucjatę". Autorka znów rzuciła bohaterów w wir wydarzeń i nie pozwoliła czytelnikom się nudzić.

Luca, Freize, brat Piotr, Izolda i Iszrak nadal podróżują razem. Przypadkiem zauważają bardzo dużą grupę dzieci. Okazuje się, że to krucjata do Ziemi Świętej, którą prowadzi Johann Dobry, kilkunastoletni pasterz, niezwykle charyzmatyczny. Młodzieniec twierdzi, że niebawem nastąpi koniec świata, uważa również, iż to Bóg go prowadzi. Luca i jego przyjaciele są zaintrygowani tą sytuacją i nie wiedzą, czy można wierzyć Johannowi. W końcu postanawiają pójść razem z dziećmi do Jerozolimy...

Trzeba przyznać, że "Krucjata" podobnie jak jej poprzedniczka, jest bardzo ciekawą i intrygującą powieścią. Autorce nie brakuje dobrych pomysłów, przez co główni bohaterowie są po prostu skazani na liczne przygody, często niebezpieczne. Akcja pierwszej części rozgrywała się głównie w klasztorze, tym razem zaś opowieść skupia się na dziecięcej krucjacie. Lubię takie książki, w których bohaterowie podróżują po świecie, spotykają na swej drodze różnych ludzi, próbują rozwikłać jakieś tajemnice, a niekiedy zwyczajnie pakują się w kłopoty. Gregory skupia się właśnie na konkretnych wydarzeniach, nie opisuje przesadnie miejsc, osób itp.

Jeśli chodzi o bohaterów, to chyba najbardziej polubiłam Iszrak i Freiza. Oboje mają interesujący, wyrazisty charakter. Są zabawni, żywiołowi, często nie przejmują się wieloma rzeczami, w przeciwieństwie do reszty. Powoli przestaję jednak lubić Izoldę. W pierwszej części wydawała mi się inna, trochę podobna do Iszrak. Teraz zaś prawie nigdy się nie odzywa, zachowuje się jak przestraszona dziewczynka i w dodatku jest na dobrej drodze do utraty szansy na miłość. Co ciekawe, wkurza się na Iszrak, a sama izoluje się od Luci. Mam nadzieję, że w kolejnych częściach to się zmieni.

W tej części poznacie prawdziwie niszczycielską moc żywiołu, przeżyjecie chwile grozy, ale co najważniejsze - będziecie mieli okazję zastanowić się, czym jest ufność. Kogo można obdarzyć zaufaniem i czy są jego jakieś granice? Czy krucjata dziecięca to aby na pewno dobry pomysł? Poza tym bohaterowie znów poznają smak uczuć, niektórzy tych negatywnych, jak np. zazdrości. Niektórzy zrozumieją pewne sprawy... Czeka ich także cierpienie, ból po utracie kogoś ważnego i wiele nieoczekiwanych, zaskakujących wydarzeń, także tych pozytywnych.

Jeśli komuś podobała się pierwsza część, to nie powinien zwlekać i jak najszybciej przeczytać "Krucjatę". Jeśli zaś "Odmieniec" Was rozczarował, także sięgnijcie po tę powieść, może jeszcze przekonacie się do całej serii i zmienicie o niej zdanie? Śmiem twierdzić, że ta część jest nieco inna od pierwszej, różni się trochę klimatem, akcją, odrobinę zmieniła się także tematyka. Wielbicielom przygód, średniowiecza, podróży jak najbardziej polecam.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Komentarze

 1. Nie mówię "nie" żadnej książce Gregory :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam wiele dobrego o książkach tej autorki, więc z tą serią też wypadałoby się zapoznać :) Ciekawa recenzja ;)

  http://czytanie-i-ogladanie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie miałam styczności ani z pierwszą, ani z drugą częścią książki. Przyznam jednak, że fabuła do gustu średnio mi przypadła, ale Twoja recenzja zachęca do lektury. Takie historie końca świata, prowadzeniem przez Boga od razu kojarzą mi się z absurdalnymi komediami z TV i nijak do mnie nie przemawiają :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesuje mnie ten cykl, ale na razie za średniowiecze podziękuję. Poczekam aż skończymy męczyć je w szkole :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam wiele pozytywnych opinii na temat książek pani Gregory, ale jeszcze żadnej nie przeczytałam. Może zacznę od "Odmieńca" i później przeczytam "Krucjatę"? Zobaczymy jak wyjdzie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam zamiar niedługo zapoznać się z "Odmieńcem", potem zobaczę, czy będę czytać dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie muszę dostać w swoje łapki całą serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cóż mogę napisać. Może to, że nie czytałam od Gregory żadnej książki, ale mam już na półce swoją pierwsza :) Jestem bardzo ciekawa jak to będzie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze książek autorki, ale mam zamiar, może zacznę właśnie od młodzieżowych. Zapowiadają się ciekawie. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak się cieszę, że ta książka jest w bibliotece. Przynajmniej mam łatwy do niej dostęp i sama będę mogła się przekonać czy jest tak wspaniała jak piszesz. ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli dodasz chociaż krótki komentarz :) Jeśli chcesz - zostaw adres swojego bloga, a na pewno go odwiedzę ;)

Obserwatorzy


Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Popularne posty z tego bloga

"Moja Jane Eyre" Cynthia Hand, Jodi Meadows, Brodi Ashton

Urodziny i konkurs!

"Kwitnący krzew tamaryszku" Wanda Majer-Pietraszak