Dalsze losy Natki - "Pamiętnik Nastolatki 5"  Już nie mogłam się doczekać, kiedy sięgnę po „Pamiętnik Nastolatki 5” autorstwa Beaty Andrzejczuk. Losy Natki śledzę od pierwszej części, dlatego muszę przyznać, że zżyłam się z całą serią, a główna bohaterka jest dla mnie jak przyjaciółka.
  Natalia jest już drugolicealistką, a jej życie obfituje zarówno w te radosne wydarzenia, jak i przykre. Dziewczyna tęskni za Maksymem, wiedząc, że odszedł z jej winy. Czy wróci? Czuje także, że jej przyjaciółka odwraca się od niej, a poza tym zbliża się upragniona dorosłość…
  „Pamiętnik Nastolatki 5” tak jak poprzednie części jest książką bliską czytelnikom, opowiadającą po prostu o życiu. Nie zawiera w sobie moralizowania, ale daje nam wiele tematów do rozważań, jeśli oczywiście chcemy je zauważyć. Często możemy odnaleźć w niej wydarzenia i rozterki podobne do tych z naszej codzienności. Dla mnie cała seria jest bardzo ważna i towarzyszy mi przez nastoletnie lata.
  Jednym z głównych wątków jest uczucie Natki i Maksyma. Czytelnicy dowiedzą się, czy kochając kogoś jesteśmy w stanie mu wybaczać. Przebaczanie nie jest przecież takie łatwe, szczególnie, gdy zrani nas ukochana osoba. Książka stawia nam także pytanie, czy młodzieńcza miłość ma szansę przetrwać i być tą na całe życie. Bohaterka ma jeszcze jeden problem – nie potrafi otwarcie mówić o swoich uczuciach. Kiedy już jej się to udaje, nie wiadomo, czy nie jest za późno. Nie powinniśmy czekać z mówieniem ważnych słów do dramatycznych, może już ostatnich chwil. Warto również zwrócić uwagę na kolejny temat – czy z troski o osobę, którą kochamy, możemy zabronić jej hobby, pasji. „Natka, to jest tak. Jeśli się kogoś kocha, nie można pozbawiać go prawa do robienia tego, co dla niego ważne, nawet jeśli się o tego kogoś boi.” – 235str.
  W „Pamiętniku Nastolatki 5” znajdziecie także przyjaźń, niekiedy trudną, wystawianą na próby. Co robić, gdy przyjaciel nagle się oddala, a na dodatek szydzi z nas? Jak zachować się, gdy postępuje źle? Na te pytania autorka stara się odpowiedzieć. „Podle się zachował. Neguję to, ale nie skreślę go jako człowieka, jako mojego przyjaciela. Przyjaźń nie polega na tym, że akceptujemy drugą osobę, bo ma same zalety i nigdy nie robi nic głupiego. Przyjaźń polega na tym, że oddzielamy bliską nam osobę od złych rzeczy, które zrobiła. Te złe rzeczy przekreślamy na czerwono grubą linią, a do tej osoby wyciągamy rękę.” – 111str.
  W powieści pojawia się także motyw zemsty. Czytelnicy przekonają się, czy ma ona sens i czy rzeczywiście przynosi ulgę i rozwiązanie problemów. Owszem, trzeba pomóc komuś zrozumieć, że źle się zachował i zranił innych, ale lepsza od zemsty jest po prostu nauczka. Ważne, by się nie zagalopować, bo ciągłe zemsty prowadzą do nienawiści.
  Uważam, że tę książkę powinna przeczytać każda nastolatka i wydaje mi się, że nawet tym, którzy nie lubią czytać, przypadnie ona do gustu. Cechą „Pamiętnika Nastolatki” jest naturalność, bohaterowie mają zarówno wady, jak i zalety, są po prostu ludzcy, dlatego łatwiej nam utożsamić się z nimi. Ciekawe i zaskakujące jest zakończenie, aby je poznać, musicie sięgnąć po tę powieść. Kto jeszcze nie zna tej serii, powinien jak najszybciej nadrobić zaległości!

Komentarze

 1. książka tak naprawdę jest beznadziejna. Płytka, bez polotu

  OdpowiedzUsuń
 2. Może po prostu nie przeczytałaś/eś jej z uwagą i zainteresowaniem...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten drugi cytat po prostu boski (kocham ten przymiotnik xD). A za książkę podziękuję, jakoś nigdy nei ciągnęło mnie do takiej typowej młodzieżówki o szkole itp.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja lubię czasem odejść od swoich lektur obowiązkowych i przeczytać coś młodzieżowego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Genialna książka, ja, potem i moja przyjaciółka, czytałyśmy ją z zapartym tchem. Każda część jest, moim zdaniem, jeszcze lepsza i ciekawsza od poprzedniej, każda zaskakuje i zachwyca. Niecierpliwie czekam na kolejne pozycje :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam tej serii, ale ja lubię tego typu książki, więc jeśli kiedyś będę mieć okazję to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. 5 czesci jeszcze nie czytalam, ale musze w koncu przeczytać

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli dodasz chociaż krótki komentarz :) Jeśli chcesz - zostaw adres swojego bloga, a na pewno go odwiedzę ;)

Obserwatorzy


Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Popularne posty z tego bloga

"Doktor kolor czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu" Marek Borowiński

"Ania, nie Anna" sezon 2

"Tam, gdzie śpiewają drzewa" - Laura Gallego