Zmienić historię - "Dallas '63"

  Przenieść się w czasie, któż z nas o tym nie marzy? Pytanie tylko, czy powinno się ingerować w przeszłość? Bohater powieści Stephena Kinga pt.:"Dallas '63" miał okazję poznać odpowiedź na to pytanie.
 Jake Epping od jednego ze swoich uczniów, Harry'ego Dunninga, dostaje wypracowanie - makabryczną, wstrząsającą opowieść w pierwszej osobie o tym, jak pewnej nocy przed pięćdziesięciu laty ojciec Harry'ego zatłukł na śmierć jego matkę i braci, a siostrę pobił tak bardzo, że nigdy nie odzyskała przytomności. Wkrótce potem przyjaciel Jake'a, Al, właściciel lokalnego baru, zdradza mu tajemnicę: jego spiżarnia jest portalem do roku 1958. Powierza Jake'owi szaloną - i, co jeszcze bardziej szalone, wykonalną - misję ocalenia Kennedy'ego. Tak oto Jake zaczyna swoje nowe życie jako George Amberson, życie w świecie Elvisa i JFK, amerykańskich krążowników szos i wczesnego rock and rolla, gniewnego samotnika nazwiskiem Lee Harvey Oswalda i Sadie Dunhill, pięknej szkolnej bibliotekarki, która zostaje miłością życia Jake'a - życia wbrew wszelkim normalnym regułom czasu.
  Powieść Kinga zawiera elementy science-fiction i historii alternatywnej. Jej konstrukcja jest oryginalna i nietypowa, więc chociażby ze względu na to warto ją przeczytać. Fani kryminałów z pewnością również znajdą coś dla siebie. Książka jest zaskakująca, o niespodziewanych zwrotach akcji i licznych zagadkach. Zakończenie również przewrotne, ale myślę, że udane.
  Głównym tematem "Dallas '63" jest podróż w czasie. Główny bohater próbuje zmienić bieg historii, ocalić prezydenta Kennedy'ego, odszukać jego zabójcę, a także pomóc kilku innym osobom. Jednak, czy manipulacja przeszłością i historią może wyjść na dobre? Niektórych rzeczy nie jesteśmy w stanie zmienić, pewne sprawy toczą się własnym rytmem i nie powinniśmy się w nie mieszać. Może to wywołać katastrofalne skutki. Autor ciekawie opisał alternatywne wydarzenia i rzeczywistość w przypadku nieudanego zamachu. Dzięki temu można porównać i samemu zdecydować, jaka opcja jest lepsza.
  W powieści pojawia się także wątek dotyczący miłości Jake'a i Sadie. Oboje są rozwodnikami, mają za sobą nieudane małżeństwa, ale mimo tego między nimi rodzi się uczucie. Problem w tym, iż Jake musi okłamywać ukochaną, ale to nie jedyny kłopot. Przeszkodą w ich szczęściu jest czas. Sadie to bardzo ciekawa postać: niezdarna, lecz bardzo odważna i zdeterminowana. Nie boi się ryzyka, ani śmierci...
  "Dallas '63" opowiada nam o trudnych wyborach i decyzjach, które mogą wpłynąć na życie wielu osób. Jak wiele razy Jake gotów jest zacząć całą misję od nowa? Czy miłość pokona czas? Dzięki tej książce czytelnicy przekonają się, jak ważna w życiu jest każda chwila. "Bo kiedy chwila przemija, już nigdy nie można jej odzyskać." - str.849.

Komentarze

 1. Zawsze chciałam przeczytać tę książkę. Miałam ją nawet w ręku, miałam ją kupić, ale nie wiem czemu tego nie zrobiłam...

  OdpowiedzUsuń
 2. "Jake Epping od jednego ze swoich uczniów, Harry'ego Dunninga, dostaje wypracowanie - makabryczną, wstrząsającą opowieść w pierwszej osobie o tym, jak pewnej nocy przed pięćdziesięciu laty ojciec Harry'ego zatłukł na śmierć jego matkę i braci, a siostrę pobił tak bardzo, że nigdy nie odzyskała przytomności." - Coś mi się tu nie zgadza... To ile lat ma ten uczeń?
  OD jakiegoś czasu poluję na jakąkolwiek książkę Kinga, ale zawsze znajdzie się coś innego do przeczytania, albo nauczycielka wyskoczy z lekturą -.- Ale kiedyś się w końcu wezmę za powieści tego autora, myślę, że za tą też.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jake uczył w szkole dla dorosłych i jego uczniowie byli często starsi niż on sam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A... to wiele wyjaśnia :) A już snułam teorie typu: "Ciekawe kto uczył autora matematyki" :P

   Usuń
 4. Twórczość Kinga i jego styl pisania jakoś do mnie nie przemawiają, są według mnie troszkę 'za ciężkie'. Próbowałam czytać "Lśnienie", ale niestety mi nie wyszło :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam, że książki Kinga są fajne, ale do tej pory nie miałam okazji żadnej przeczytać. Po tę może kiedyś sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli dodasz chociaż krótki komentarz :) Jeśli chcesz - zostaw adres swojego bloga, a na pewno go odwiedzę ;)

Obserwatorzy


Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Popularne posty z tego bloga

"Doktor kolor czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu" Marek Borowiński

"Ania, nie Anna" sezon 2

"Tam, gdzie śpiewają drzewa" - Laura Gallego