Poznajemy pisarzy cz. 2 - Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery (ur. 30 listopada 1874 w Clifton, zm. 24 kwietnia 1942 w Toronto) zna chyba każdy i jedni ją lubią, a drudzy nie, ale jednak w jej powieściach jest coś wyjątkowego, co powoduje, że są stale wznawiane i czytane przez kolejne pokolenia :) Z reguły to zabawne, wzruszające, ciepłe i mądre historie o miłości, przyjaźni, poszukiwaniu siebie, szczęścia. Piękne opisy oraz niesamowita atmosfera Wyspy Księcia Edwarda przyciągają czytelników.

Trzeba przyznać, że jej życiorys jest dość ciekawy, pisarka zresztą często wplatała do swych książek problemy z własnego życia, chociaż różnica jest taka, że powieści te są optymistyczne i dobrze się kończą. Śmierć matki, ponadprzeciętna wrażliwość i wyobraźnia, skomplikowane historie miłosne, późne małżeństwo i prawdopodobnie nie z miłości, problemy z wydawnictwami - długo byłoby tu opowiadać o niej, toteż zainteresowanych odsyłam do tych stron:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lucy_Maud_Montgomery
http://ksiazki.wp.pl/aid,1274,nazwisko,Lucy-Maud-Montgomery,autor.html?ticaid=112100

Jednak najwięcej informacji znajdziecie oczywiście w pamiętnikach i autobiografiach autorki, których jest sporo, choć niestety nie wszystkie zostały wydane w Polsce i raczej nie napawają optymizmem, gdyż jak pewnie większość z Was wie, według badań Lucy cierpiała na depresję i popełniła samobójstwo. Jeśli jesteście zainteresowani jej historią, poszukajcie w bibliotekach, księgarniach, czy na allegro.

Montgomery jest najbardziej znana z trzech serii powieści dla dziewcząt:

Seria o Ani:
"Ania z Zielonego Wzgórza"
"Ania z Avonlea"
"Ania na uniwersytecie"
"Ania z Szumiących Topoli"/"Ania z Szumiących Wierzb"
"Wymarzony Dom Ani"
"Ania ze Złotego Brzegu"
"Dolina Tęczy"
"Rilla ze Złotego Brzegu"

Ostatnio ukazała się "rzekomo" 9 część przygód Ani, pt. "Ania z Wyspy Księcia Edwarda", która jest uzupełnionym i rozszerzonym wydaniem zbioru opowiadań "Spełnione marzenia". Książka ta wzbudziła wiele kontrowersji, podobno ukazuje bohaterów w zupełnie innym świetle, porusza trudne tematy, chociaż wielbiciele serii twierdzą, że Ani prawie w ogóle tam nie ma. Nie mogę wypowiedzieć się na ten temat, ponieważ jeszcze tej książki nie czytałam (to taki protest, ale może jednak kiedyś spróbuję). Krążą pogłoski, że Montgomery miała już dosyć Ani, a po oddaniu tego maszynopisu popełniła samobójstwo.

Seria o Emilce:
"Emilka z Księżycowego Nowiu"/"Emilka ze Srebrnego Nowiu"
"Emilka szuka swojej gwiazdy"/"Emilka dorasta"/"Emilka dojrzewa"
"Emilka na falach życia"/"Dorosłe życie Emilki"/"Emilka szuka szczęścia"

Seria o Pat:
"Pat ze Srebrnego Gaju"
"Pani na Srebrnym Gaju"/"Miłość Pat"

Oprócz tego napisała wiele innych powieści np.:
"Błękitny Zamek"
"Kilmeny ze starego sadu"/"Dziewczę z sadu"/"Kilmeny z kwitnącego sadu"
"Janka z Latarniowego Wzgórza"/"Jane ze Wzgórza Latarni"/Jane z Lantern Hill"
"Historynka" oraz "Złocista droga"
"Czary Marigold"/"Czarodziejski świat Marigold"
"Dzban ciotki Becky"/"W pajęczynie życia"

A także zbiory opowiadań:
"Opowiadania z Avonlea"
"Pożegnanie z Avonlea"
"Takie jak Ania"
"W stronę miłości"
"Zapach wiatru"

To oczywiście nie wszystko, bowiem na każdej stronie znajduję kolejne książki, więc jeśli lubicie twórczość Montgomery - szukajcie :)

Komentarze

 1. Chcę sobie przypomnieć serię o Ani niebawem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tylko serię o Ani. Tej ostatniej części również nie czytałam i raczej nie zamierzam, nie chcę sobie psuć obrazu bohaterów, do których mam ogromny sentyment. Nie wiedziałam, że Montgomery podobno popełniła samobójstwo. To smutne, jak wielu wielkich ludzi odchodzi w ten sposób...

  OdpowiedzUsuń
 3. Seria o Ani jest książką mojego dzieciństwa, ale oprócz niej moja mama ma jeszcze serię o Emilce, która bardzo kusi by przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tylko kilka tomów Ani i na tym jak na razie moja przygoda z Montgomery się skończyła... Ale chyba muszę doczytać wszystkie tomy, a ten ostatni, kontrowersyjny, też chciałabym poznać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam, że "Ania z Zielonego Wzgórza" to pierwsza książka przy której płakałam :) To również pierwsza i ostatnia moja książka tej autorki. Jakoś nigdy mnie w dzieciństwie do niej nie ciągnęło ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam serię o Anii, przeczytałam osiem tomów, a niektóre kilkakrotnie. Jedna z moich ulubionych lektur. :) Niestety więcej książek autorki nie znam, ale mam w domu stare wydanie "Błękitnego zamku", więc może kiedyś przeczytam. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Musiałabym sobie przypomnieć "Anię.." w szczególności, że nie wszystkie części czytałam... I zamierzam przeczytać "Błękitny Zamek" :) Pamietam, ze chyba czytałam również "Emilkę...", ale niestety nic już nie pamiętam. W każdym razie miło wspominam tę autorkę i to, co od niej przeczytałam, pozytywne wrażenia gdzieś tam zostały ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli dodasz chociaż krótki komentarz :) Jeśli chcesz - zostaw adres swojego bloga, a na pewno go odwiedzę ;)

Obserwatorzy


Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Popularne posty z tego bloga

"Doktor kolor czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu" Marek Borowiński

"Ania, nie Anna" sezon 2

"Tam, gdzie śpiewają drzewa" - Laura Gallego