"Morska Twierdza"


Tytuł: Morska Twierdza
Seria: Wielkie Poruszenie #2
Cykl: Świat Czarownic
Autor: Andre Norton, P. M. Griffin
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 247
Data wydania: 1991 (w Polsce - 1994)
Moja ocena: 6/10

   Ostatnio przeszukiwałam strony internetowe, aby znaleźć tytuły książek, o których jeszcze nigdy nie słyszałam. W ten sposób dowiedziałam się o Andre Norton, autorce wielu powieści fantasy i science-fiction. Największą popularność przyniósł jej cykl "Świat Czarownic", który składa się z kilku serii. "Morska Twierdza" pisana wspólnie z P. M. Griffin to druga część jednej z nich, pt. "Wielkie Poruszenie". Pierwszej nie czytałam, ale nie przeszkadzało to w odbiorze książki.

   Una samodzielnie włada jedną z twierdz w High Hallacku. Jakiś czas temu zmarł jej mąż, wybrany niegdyś przez ojca, a teraz o rękę dziewczyny stara się sąsiad Ogin, bardzo niebezpieczny wróg. Una, aby obronić swoje ziemie, wynajmuje do pomocy oddział Sokolników. Tymczasem zaczynają się dziać coraz dziwniejsze rzeczy, w tajemniczych okolicznościach giną statki, a na dodatek ujawniają się podejrzane moce...

   Powieść zaczęła się dosyć ciekawie, później miałam okazję poznać nieco faktów z przeszłości Uny oraz historię Sokolników, a potem zaczęłam się trochę nudzić. Na szczęście ten stan nie trwał długo, bowiem wkrótce znów zaczęło się coś dziać i tak już było do końca książki. Muszę przyznać, że zaintrygowały mnie te wszystkie tajemnice, a także rodzące się uczucie między Uną i Tarlachem.

   Bardzo podobały mi się dialogi, a także opisy, często mroczne i wprowadzające w odpowiedni dla całej historii nastrój. Poza tym wydarzenia są opisane w sposób dynamiczny, więc czytelnik po prostu pochłania tę książkę. Bohaterów jest niestety mało, właściwie tylko czterech, reszta pojawia się raczej jako tło. Wątków też nie ma dużo, a powieść jest bardzo krótka i nierozbudowana, przez co czuć, że czegoś brakuje. Szkoda, że autorki nie dopracowały fabuły, momentami wydaje się, że to opowiadanie, a nie powieść.

   Podziwiam odwagę i determinację bohaterów, szczególnie Uny i Tarlacha. "Morska Twierdza" uświadamia, że zawsze trzeba walczyć do końca. Mówi także o uporze w dążeniu do prawdy i odpowiedzialności za obietnice oraz zobowiązania. Autorki świetnie opisały strach, bardzo prawdziwie i przejmująco. Przecież każdy go odczuwa, nawet najwięksi bohaterowie.

   Pomimo pewnych wad, powieść czytałam z przyjemnością, a historia Uny naprawdę mnie wciągnęła. Jestem ciekawa co wydarzy się dalej, ale z tego co wiem, to dopiero czwarta część znów jest o Unie. Książkę polecam miłośnikom fantastyki, którzy chcą przeczytać coś lekkiego i niewymagającego. "Morska Twierdza" z pewnością oderwie Was od codzienności i dostarczy rozrywki. Idealna na zimowy wieczór.

Książka przeczytana w ramach wyzwań:
Ocalić od zapomnienia
52 książki 2014
Book Lovers
Czytam fantastykę II

Komentarze

 1. Książka zapowiada się ciekawie, choć ten wątek romantyczny. W książka fantasy bardzo często wg. mnie zabija główną fabułę. Więc przeczytam z ciekawości jak się wpasował w całość

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj nie zabija niczego, jest oczywiście ważny, ale nie najważniejszy :)

   Usuń
  2. To chyba Ci zaufam i jak skończę czytać "Grę o Tron" to wezmę się za "Morską Twierdzę"

   Usuń
 2. Hmmm .. Raczej nie sięgnę po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi zachęcająco, poza tym uwielbiam i to bardzo watki romantyczne. Samych romansów czytać nie lubię, ale kiedy takie historie są ładnie wplecione w główną fabułę np. książek fantasy to nie potrafię się oderwać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hm... brzmi nieźle, ale mam sporo do przeczytania teraz. No i jak już, zaczęłabym od pierwszej części. Nie lubię od środka, nie wiem sama czemu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tyle, że w naszej bibliotece są tylko te części o Unie xD

   Usuń

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli dodasz chociaż krótki komentarz :) Jeśli chcesz - zostaw adres swojego bloga, a na pewno go odwiedzę ;)

Obserwatorzy


Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Popularne posty z tego bloga

Urodziny i konkurs!

"Gra o Ferrin" i "Powrót do Ferrinu" Katarzyna Michalak

PRZEDPREMIEROWO "Pasażerka" Alexandra Bracken