Książka ponadczasowa - "Ania z Zielonego Wzgórza

  Młodzież nie lubi czytać lektur, to normalne. Jednak uważam, że jest pewna lektura inna niż pozostałe. To "Ania z Zielonego Wzgórza", autorstwa Lucy Maud Montgomery. Niektórzy nie sięgają po nią, właśnie dlatego, że to obowiązkowa książka w podstawówce. Popełniają wielki błąd. Dlaczego? Przekonajcie się!
  "Ania z Zielonego Wzgórza" to urokliwa i wzruszająca powieść o osieroconej nastoletniej Ani, której losy w wyniku nieporozumienia splatają się z losami Maryli i Mateusza - rodzeństwa w podeszłym wieku. Kiedy dziewczynka zamieszkuje na Zielonym Wzgórzu, jej życie nabiera barw, radości, szczęścia.
  Ania to osóbka o nieprzeciętnym charakterze. Jest żywiołowa, wesoła, nieco zbuntowana. Pomimo tego, łatwo popada w zamyślenie, a nawet "otchłań rozpaczy", jak to sama nazwała. Myślę, że Ania w każdym czytelniku może wzbudzić ogromną sympatię. Jej po prostu nie da się nie lubić. Wydaje mi się, iż niejedna nastolatka może odnaleźć w niej własne cechy. Imponująca jest wyobraźnia Ani, która czasami bywała niezwykle przydatna, innym razem sprawiała dziewczynie dużo kłopotów. Na uwagę zasługują również pozostali bohaterowie, z których każdy jest na swój sposób oryginalny, zupełnie inny od pozostałych.
  Kolejną zaletą tej książki jest to, że ma swoje kontynuacje, bowiem cała seria liczy 8 tomów oraz zbiory opowiadań. Ponadto w książce "Droga do Zielonego Wzgórza" autorstwa Budge Willson, opisano losy Ani zanim przybyła na Zielone Wzgórze. Dzięki temu możemy towarzyszyć bohaterce przez całe jej życie oraz mieć zapewnioną rozrywkę na wiele dni.
  Czytając "Anię z Zielonego Wzgórza" czytelnik raz się śmieje, raz płacze. To powieść, która wzbudza w odbiorcy tak wiele uczuć i emocji! Przez cały czas coś się w niej dzieje! Zawiera wiele komicznych wydarzeń, chociażby ufarbowanie przez Anię swoich włosów na zielono, przyprawienie tortu kroplami żołądkowymi, upicie Diany. Gwarantuję, że czytając tę książkę, nikt nie będzie się nudził.
  Uroku powieści dodaje przepięknie opisana sceneria Wyspy Księcia Edwarda: morze, pola, czerwone drogi, gospodarstwa domowe. Poza tym książka nie ma w sobie żadnej sztuczności. Czytelnikowi może się wydawać, iż to wszystko dzieje się naprawdę.
  "Ania z Zielonego Wzgórza" to powieść o pragnieniu akceptacji, przyjaźni. Opowiada ona o marzeniach, które czasem tak nieoczekiwanie się spełniają. Mówi o tym, że każdy ma prawo do szczęścia i każdemu może ono być dane.
  Cała seria jest ponadczasowa. Czytają ją całe pokolenia: nasze babcie, mamy, a teraz my. Mimo iż akcja dzieje się na przełomie XIX i XX w., wiele wydarzeń oraz rozterek, z którymi boryka się Ania, nie jest obcych współczesnym nastolatkom.
  "Ania z Zielonego Wzgórza" zainteresuje Was już od pierwszych stron. Każdy niepozbawiony wrażliwości człowiek, nie będzie w stanie się od niej oderwać. Porzuci swoje codzienne obowiązki i razem z Anią będzie przeżywał niesamowite przygody.

Komentarze

  1. miło wspominam tą lekturę. :) zapraszam do siebie, + dodaje do obserwowanych.

    OdpowiedzUsuń
  2. pamietam jak sie zaczytywalamw tej ksiazce w gimanzjum, swietna jest ;)

    pozdrawiam i zapraszam Cię na: http://madame-chocolate.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeśli dodasz chociaż krótki komentarz :) Jeśli chcesz - zostaw adres swojego bloga, a na pewno go odwiedzę ;)

Obserwatorzy


Czytam i recenzuję na CzytamPierwszy.pl

Popularne posty z tego bloga

"Tam, gdzie śpiewają drzewa" - Laura Gallego

"Doktor kolor czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu" Marek Borowiński

"Ania, nie Anna" sezon 2