piątek, 11 września 2015

"Między światami. Moje życie i niewola w Iranie" Roxana Saberi

Okładka książki Między światami. Moje życie i niewola w IranieTYTUŁ: MIĘDZY ŚWIATAMI. MOJE ŻYCIE I NIEWOLA W IRANIE
AUTOR; ROXANA SABERI
WYDAWNICTWO: SINE QUA NON
ROK WYDANIA: 2015
LICZBA STRON: 381

Często zdarza się nam narzekać na to, jaki ten świat jest niesprawiedliwy. Próbujemy nawet z tym walczyć, ale oczywiście zazwyczaj bezskutecznie. Najtrudniej znieść niesprawiedliwość wobec człowieka zupełnie niewinnego. Wiele osób zostało oskarżonych i skazanych za coś, czego nie zrobiło. Taka sytuacja nie zdarza się wcale tak rzadko, jak niektórym może się wydać. Przykładem tego jest chociażby Roxana Saberi, której książka ukaże się w Polsce 23 września.

Roxana Saberi to amerykańska dziennikarka, ale pochodzenia japońsko-perskiego. Przez kilka lat pracowała w Iranie i pracowała nad książką o tym kraju. Niespodziewanie 31 stycznia 2009 r. została aresztowana. Oskarżono ją o szpiegostwo dla Stanów Zjednoczonych i skazano na osiem lat więzienia w Evin. O procesie można było przeczytać i usłyszeć w wielu krajach. W walce o wolność nie była sama, bowiem sprawą zainteresowały się różne organizacje międzynarodowe, a nawet prezydent Barack Obama. W maju tego samego roku zwolniono ją z więzienia.

Na książkę nie sposób nie zwrócić uwagi. Odpowiednio dobrane kolory na przedniej okładce, tajemnicze spojrzenie kobiety, intrygujący tytuł, zaś na tylnej przerażające więzienie. Doskonale ilustruje to tematykę. Wydanie zostało też wzbogacone o zdjęcia. Historia Saberi jest bardzo poruszająca i wstrząsająca. Czytelnik w napięciu śledzi bieg zdarzeń i czeka, aż prawda zwycięży.

"Między światami. Moje życie i niewola w Iranie" to książka pełna emocji, cierpienia, ale i rozterek. Roxana Saberi doświadcza niesprawiedliwości, a jakakolwiek próba obrony okazuje się daremna. Kiedy mówi prawdę zarzuca jej się, że nie współpracuje. Kobieta zaczyna więc inaczej szukać ratunku. Składa fałszywe zeznania, słysząc obietnice o wyjściu z więzienia. Dręczą ją jednak wyrzuty sumienia. Co jest ważniejsze? Wolność, prawda? Czy kłamstwo w ogóle może tą wolnością być? Saberi dokładnie opisuje, jak czuła się, gdy mówiła to, czego od niej oczekiwano. Opowiada, jak zwiodły ją obietnice, które wcale nie okazały się pewne i jak w końcu podjęła decyzję o powrocie do prawdy.

Oprócz tego w książce można znaleźć różne inne odczucia uwięzionej osoby, takie jak lęk, tęsknota za bliskimi itp. Dziennikarka opisuje swoją codzienność w areszcie. Czytelnik ma okazję poznać także inne osoby, które tam się znajdowały i poznać choć część ich historii. Wśród tych ludzi są naprawdę różne charaktery. Jedni są pogodzeni z losem, drudzy chcą się buntować, niektórzy do końca nie tracą pogody ducha. Można zauważyć, że w więzieniu nawet najmniejsza rzecz daje nadzieję. Spotkanie z rodzicami, artykuł w gazecie, cytat.

"Moje życie i niewola w Iranie" to opowieść o miłości do kraju, pomimo doświadczenia ogromnego okrucieństwa. Historia walki prawdy z kłamstwem. Dowód na to, że nigdy nie można tracić nadziei. Lektura dla wszystkich, którzy lubią pełne emocji książki oparte na autentycznych wydarzeniach.

20 komentarzy:

 1. Już od jakiegoś czasu chcę przeczytać jakąś książkę o kobietach na Bliskim Wschodzie i chyba wybiorę tą ;)
  pozdrawiam
  Latające książki

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka jakoś nie bardzo mnie zaciekawia, choć fabuła oparta na tak niemiłych doświadczeniach powinna być interesująca. O książce wspomnę znajomej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka rzeczywiście przyciąga uwagę. Chętnie przeczytam, historia wydaje się być naprawdę ciekawa i poruszająca :)

  Zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Aktualnie czytam. Na mnie książka robi wrażenie, bo wiem, że jest napisana na faktach...

  OdpowiedzUsuń
 5. Wczoraj ją skończyłam i napisałam recenzję, która będzie w poniedziałek. Ciekawa książka :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam tę książkę na półce i zamierzam ją przeczytać w najbliższej kolejności. Obym się nie zawiodła.

  OdpowiedzUsuń
 7. O kurcze, nie wiedziałam, że to prawdziwa historia! Przerażająca fabuła, doprawdy, a gdy dowiaduję się, że na faktach tym bardziej przeżywam te historie. Na pewno jestem zainteresowana.
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. O, nie byłam przekonana do tej książki, ale mimo że to zupełnie nie moja tematyka - ty, w tym momencie, mnie do niej przekonałaś. Także dziękuję. :)
  O sprawia - pierwszy raz słyszę, ale szczerze mówiąc, raczej unikam wiadomości ze świata, zawsze tak było, po prostu wolę żyć w błogiej nieświadomości. Natomiast chciałabym się dowiedzieć czegoś, o tym wszystkim, wydaje mi się to totalnie niesprawiedliwe i w pewien sposób, da mi też rzut na to jak postępują Irańczycy. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka wydaje się być inna od wszystkich, z tego typu/gatunku. Myślę, że w wolnym czasie sprawdzę co oferuje :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie przeczytam, bo wydaje się być lekturą wartą uwagi :)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi ciekawie, z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka leży na moim biurku i czeka na mnie:) Mam nadzieję, że mi się spodoba:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Z przyjemnością kiedyś dopadnę się do tego tytułu :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Myślę, że kiedyś mogłabym ją przeczytać. Zapowiada się jako dość pasjonująca lektura.

  Zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Osobiście lubię czytać książki oparte na prawdziwych wydarzeniach, dlatego też będę miała na uwadze powyższą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ostatnio coraz częściej spotykam się z pozytywnymi recenzjami na temat tej książki, a wydaje się na prawdę ciekawa :D Ahh gdyby tylko było więcej czasu na czytanie :/
  dreams-lunatyk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Już od pewnego czasu przymierzam się do tej powieści, przeczytałam dużo pozytywnych opinii. Wierzę, że jest to bardzo emocjonalna książka, pełna refleksji. Chętnie przeczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi miło jeśli dodasz chociaż krótki komentarz :) Jeśli chcesz - zostaw adres swojego bloga, a na pewno go odwiedzę ;)

Czytelnicy